Przed Rehabilitacją
Fizjoterapia ambulatoryjna w warunkach domowych
Jeżeli ze względu na brak możliwości samodzielnego poruszania się, nie możesz dotrzeć do placówki rehabilitacji ambulatoryjnej, możesz skorzystać z rehabilitacji leczniczej w warunkach domowych. O konieczności skorzystania z tej formy rehabilitacji leczniczej decyduje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, a informacja o wskazaniach do rehabilitacji domowej musi być zawarta na wystawionym skierowaniu.
Pacjentowi przysługuje rehabilitacja do 80 dni zabiegowych w warunkach domowych w roku kalendarzowym, w trakcie których może być wykonywanych do pięciu zabiegów dziennie.
Fizjoterapia ambulatoryjna
Jeżeli wymagasz rehabilitacji lub zabiegów fizjoterapeutycznych po przebyciu choroby lub urazu, możesz skorzystać ze świadczeń rehabilitacji leczniczej
w warunkach ambulatoryjnych.
Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne może Ci wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.
W przypadku stwierdzenia przez lekarza specjalistę wady postawy kwalifikującej się do rehabilitacji leczniczej lub dysfunkcji narządu ruchu skierowanie na zabiegi związane z leczeniem wymienionych schorzeń może wystawić lekarz specjalista.
Rehabilitacja ogólnoustrojowa w oddziale/ośrodku dziennym
Rehabilitacja w warunkach ośrodka dziennego przeznaczona jest dla pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, ale nie wymaga całodobowego nadzoru medycznego.
Na ten rodzaj rehabilitacji kierują (w zależności od typu rehabilitacji, wieku pacjenta i jego schorzenia) lekarze POZ lub lekarze specjaliści z oddziałów szpitalnych lub poradni specjalistycznych.
Podstawowe różnice
Fizjoterapia ambulatoryjna:
W ramach świadczeń gwarantowanych jednemu pacjentowi przysługuje nie więcej niż 5 zabiegów dziennie w 10 dniowym cyklu terapeutycznym
Rehabilitacja ogólnoustrojowa w oddziale/ośrodku dziennym:
Czas trwania wynosi dla jednego pacjenta od 3 do 6 tygodni, średnio 5 zabiegów dziennie u każdego pacjenta. W przypadku uzasadnionym względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony decyzją lekarza prowadzącego rehabilitację, za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Przygotowanie do rehabilitacji
PAMIĘTAJ: Przed wizytą u fizjoterapeuty zalecamy unikanie używania wszelkich kremów nawilżających, które mogą sprawić, że Twoje ciało będzie śliskie. Może to utrudnić przeprowadzenie zabiegu. Przed przybyciem na wizytę, zmień bieliznę oraz skarpety, abyś czuł się świeżo. Zachęcamy również do odświeżenia się przed zabiegiem.
Na wizytę u fizjoterapeuty przygotuj posiadaną dokumentację medyczną.
W zależności od rodzaju rehabilitacji, na którą się umówiłeś, pamiętaj o zabraniu odpowiedniego stroju.
ĆWICZENIA / KINEZYTERAPIA
Jeżeli zamierzasz uczestniczyć w ćwiczeniach, gorąco polecamy założenie luźnego i wygodnego stroju sportowego, który nie będzie krępować Twoich ruchów. Dobrze dobrany strój pozwoli Ci swobodnie wykonywać ćwiczenia. Dodatkowo, nie zapomnij o odpowiednich butach do użytku na sali gimnastycznej.
Ważne jest również, abyś zabrał ze sobą butelkę wody. Dlaczego? Ponieważ podczas rehabilitacji zaleca się utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu, podobnie jak w przypadku każdego innego intensywnego wysiłku fizycznego. Mimo że może się wydawać, że kinezyterapia nie jest typowym treningiem, możesz się bardzo zdziwić, jak bardzo może ona obciążyć Twój organizm.
Dbanie o odpowiedni strój i nawodnienie pomoże Ci w pełni skoncentrować się na ćwiczeniach oraz osiągnąć lepsze efekty rehabilitacji.
TERAPIA MANUALNA / MASAŻ
Bardzo ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest wybór odpowiedniej bielizny. Załóż taką, w której będziesz czuć się komfortowo, szczególnie gdy fizjoterapeuta poprosi Cię o zdjęcie części odzieży w celu przeprowadzenia zabiegu.
Szczególną uwagę chcemy zwrócić kobietom. Unikaj noszenia staników sportowych, zwłaszcza jeśli zabieg dotyczy części piersiowej kręgosłupa. Jest to istotne, ponieważ fizjoterapeuta musi dokładnie zbadać ten obszar, a stanik może zakłócić wykonywanie precyzyjnych czynności terapeutycznych.
FIZYKOTERAPIA
Przed udaniem się na fizykoterapię, pamiętaj o założeniu stroju umożliwiającego szybki dostęp do obszaru, na którym przewidziane są zabiegi. W większości przypadków konieczne jest odsłonięcie tylko tej części ciała, która będzie poddana terapii.
Warto jednak zaznaczyć, że niektóre procedury terapeutyczne wymagają zdjęcia wszystkich elementów metalowych, włączając w to biżuterię i zegarek.
HYDROTERAPIA
Jeśli udajesz się na zabiegi wodne, przygotuj ręcznik
i klapki.